http://www.politika.co.yu/2001/0104/indexdan.htm
 

ŠIRI SE STRAH OD MISTERIOZNE BOLESTI 

Balkanski sindrom zabrinjava Evropu 

Desetine vojnika iz sastava međunarodnih snaga obolelo od leukemije i raka posle povratka iz Bosne i sa Kosmeta. - Da li će se preduzeti medicinsko ispitivanje na nivou EU 

Pariz, 3. januara (SENSE) 

Da li je "osiromašeni uranijum" u avionskim bombama NATO saveza uzrok misteriozne bolesti koja napada vojnike iz sastava međunarodnih snaga u Bosni i na Kosovu pošto se vrate kući? Da li su leukemija ili rak u "galopirajućem" obliku, od kojih je umrlo deset vojnika, isto toliko ih je bolesno, a više desetina pokazuje simptome bolesti, izazvani bombama u čijem sastavu je radioaktivni metal? 

To pitanje zvanično je postavljeno u Briselu, Hagu, Madridu, Berlinu i Rimu. U Parizu i Vašingtonu još nije, mada je u sastavu međunarodnih snaga i u Bosni i na Kosovu najviše upravo američkih i francuskih vojnika. 

Zazvonilo na uzbunu
 
(Karikatura: D. Stojanović) 

Strah koji je uneo "balkanski sindrom" može se porediti sa onim koji vlada zbog "ludih krava". Pojava, međutim, nije nova: pre deset godina govorilo se o "golfskom sindromu", bolesti koja se takođe pripisivala osiromašenom uranijumu. Režim Sadama Huseina izdaje i danas, deset godina posle Zalivskog rata, statistička saopštenja o zabrinjavajućem porastu kanceroznih oboljenja u Iraku. Donedavno režim Slobodana Miloševića je govorio da je protiv Srbije korišćeno "radiološko oružje". I jedna i druga tvrdnja mogla se pripisati propagandi, ali poslednjih sedmica zazvonilo se na uzbunu i u zemljama koje su učestvovale u vazdušnim napadima, kao i onima čiji vojnici su služili izvesno vreme u međunarodnim snagama mira. 

Prvo u Italiji: pet vojnika (prema nekim medijima - sedam) iz sastava međunarodnih snaga na Balkanu je umrlo od leukemije po povratku iz Bosne i sa Kosova. Tri vojnika i jedan oficir su bolesni, a još dvadesetak je na preventivnom ispitivanju. U Belgiji je takođe umrlo pet vojnika, a bolesna su još četvorica. Jedan portugalski vojnik je umro tri sedmice pošto se vratio sa Kosova. Bilo je to još u martu, ali su se mediji te zemlje toga prisetili pre desetak dana. 

Usled "balkanskog sindroma" Španija je odlučila da medicinskom ispitivanju podvrgne svih 32.000 vojnika koji su bili u snagama mira na Balkanu. U Nemačkoj se to, prema portparolu Ministarstva odbrane, već realizuje po principu "slučajnog uzorka", ali bolesnih nema. U Holandiji, među čijim "balkanskim veteranima" ima obolelih, ponovo se ispituju svi slučajevi leukemije. Oni koji smatraju da ne treba dizati paniku, ukazuju upravo na takva ispitivanja: postotak obolelih među vojnicima, koji su bili u Bosni i na Kosovu, i među civilima, koji nikad nisu bili na Balkanu, potpuno je isti. Umirujuće izjave zvaničnika dolaze i iz Rima i Lisabona, mada je generalštab portugalske armije izdao naredbu da se svih 900 vojnika, koliko ih je od avgusta prošle godine služilo na Kosovu, takođe podvrgne temeljnom medicinskom pregledu. Pentagon je već saopštio da osiromašeni uranijum ne predstavlja opasnost po zdravlje. Činjenica je i da upotreba tih bombi nije zabranjena konvencijama o ratu. 

Šta je sa arhivama?

Belgijski ministar odbrane Andre Flao, međutim, poziva na oprez i zahteva od Evropske unije zajednički pristup tom pitanju umesto istraživanja u svakoj zemlji posebno. Nije isključeno da će Švedska, koja je upravo preuzela predsedništvo Unijom, to i prihvatiti. U tom slučaju, bilo bi to prvi put u istoriji Unije da se organizuje ispitivanje neke bolesti na evropskom nivou. Postavlja se pitanje da li bi s tim u vezi NATO bio spreman da otvori svoje arhive, da ne govorimo o Pentagonu, čija avijacija jedina raspolaže bombama sa famoznim "osiromašenim uranijumom", koji je u stanju da probije oklop najsavremenijih tenkova. 

Prema francuskim vojnim izvorima, američki avioni A-10, zvani "ubice tenkova", izbacili su prilikom intervencije NATO oko 31.500 granata sa osiromašenim uranijumom, čija ukupna težina je oko deset tona. Pet godina pre toga, u ratu u Bosni i Hercegovini, takođe je izbačena desetina hiljada takvih granata. 

U polemici se uopšte ne pominje stanovništvo krajeva gde su padale bombe sa osiromašenim uranijumom. Da li je pojava misteriozne bolesti, o kojoj povremeno izveštavaju mediji iz Srbije, u vezi s njima, možda će pokazati istraživanje koje su preduzele Ujedinjene nacije i čiji rezultati se očekuju u februaru. 

Dž. Sabljaković
 
 


SVE VIŠE UMRLIH I OBOLELIH OD LEUKEMIJE NA APENINSKOM POLUOSTRVU 

NATO da položi račune 

"Naložio sam ministru inostranih poslova Lambertu Diniju da traži od NATO da preuzme odgovornost za sve neophodne operacije, uključujući i zdravstvenu oblast, kako bi se tačno utvrdile sve moguće opasnosti od kontaminacije osiromašenim uranijumom", rekao italijanski premijer Đulijano Amato u intervjuu "Republici" 

Rim, 3. januara (Tanjug) 

Italijanski premijer Đulijano Amato izjavio je danas da će zbog sve većeg broja umrlih i obolelih vojnika od leukemije i drugih oblika raka izazvanih kontaminacijom osiromašenim uranijumom, Rim "tražiti od NATO da položi račune". 

"Naložio sam ministru inostranih poslova Lambertu Diniju da traži od NATO da preuzme odgovornost za sve neophodne operacije, uključujući i zdravstvenu oblast, kako bi se tačno utvrdile sve moguće opasnosti od kontaminacije osiromašenim uranijumom", rekao je italijanski premijer u intervjuu za današnju "Republiku" povodom zvanično iznetog podatka da je do sada šest italijanskih vojnika, koji su boravili u misijama na Balkanu, umrlo od leukemije. 

Opravdana bojazan

"Događaj je sve ozbiljniji, pa je shodno tome i bojazan opravdana", izjavio je Amato priznajući "da je situacija izuzetno delikatna". 

Samo pre nekoliko dana italijanski predsednik vlade uveravao je ovdašnju javnost "da nema mesta stvaranju panike" oko zdravstvenog stanja vojnika koji su služili u misijima na Kosmetu i u BiH, na teritorijama koje je NATO bombardovao oružjem punjenim osiromašenim uranijumom. 

Poslednji slučaj zabeležen je u Paviji, gde je u novembru od leukemije umro Salvatore Karbonara, koji je bio angažovan u BiH. Otkriveno je još šest novih obolelih vojnika, pa se računa da ih je ukupno kontaminirano oko 40. 

Kako broj obolelih raste iz dana u dan, ovdašnje vlasti nisu više u stanju da prikrivaju ozbiljnost situacije izazvane "balkanskim sindromom". 

Amato je u intervjuu posebno naglasio da "ne bi želeo da se misli da solidarnost sa NATO autorizuje prećutkivanje ili propuste o tako ozbiljnim stvarima kao što su štetne posledice od upotrebe određene vrste projektila". 

"To nećemo tolerisati", istakao je italijanski premijer. 

Predsednik Italijanske Republike Karlo Azeljo Ćampi danas je telefonom zatražio od ministra odbrane Serđa Matarele informacije o vladinim akcijama kojima treba da se precizno utvrde opasnosti od kontaminacija kojima su izloženi italijanski vojnici u operacijama na Balkanu. 

"Prozvan" Ćampi

Predsednika Ćampija prethodno je "prozvao" direktor dnevnika "Liberacione" Alesandro Kurzi u komentaru u kome je napisao da je "zabrinjavajuće ćutanje predsednika Republike o događajima koji se tiču NATO bombi sa osiromašenim uranijumom bačenim na Balkan". 

"Kasno je da se danas sazna nešto više o tome. To je trebalo učiniti pre deset godina, kada su na površinu isplivali prvi slučajevi kontaminacije osiromašenim uranijumom", zaključio je direktor tog glasila.
 
(Karikatura "Viner cajtung") 

Polemika je zahvatila celu italijansku političku scenu. Najviši predstavnici Narodne stranke i Zelenih sve više podižu glas protiv SAD, dok Reformisani komunisti traže "da se italijanski vojnici vrate iz misije na Balkanu". 

Strah od moguće kontaminacije osiromašenim uranijumom sve je prisutniji i među italijanskim volonterima angažovanim u BiH i na Kosmetu. Shodno tome određeni broj volontera iz najugroženijih zona biće medicinski detaljno ispitan. 

Više preciznijih podataka o mogućim opasnostima zbog kontaminacije osiromašenim uranijumom trebalo bi da bude saopšteno sutra, tokom posete italijanskog ministra odbrane Serđa Matarele Bosni i Hercegovini. 

Tada se, naime, očekuje prvi zvanični izveštaj italijanske specijalne stručno-medicinske ekipe koja ispituje određene zone u blizini Sarajeva, gde su američki bombarderi 1995. godine bacili projektile sa osiromašenim uranijumom. 
 
 


PORTUGALSKA I ŠPANSKA JAVNOST O KORIŠĆENJU BOMBI SA OSIROMAŠENIM URANIJUMOM 

Zločin protiv čovečanstva 

Šefovi generalštabova i ministri odbrane Portugalije i Španije na nišanu poslanika svojih parlamenata, jer su porodice vojnika koji su bili na kontaminiranom području, kao i svih onih koji se i dan-danas nalaze u opasnim zonama, zakucali na vrata vojnih resora i zatražili detaljna objašnjenja 

Lisabon, 3. januara (Tanjug) 

"Korišćenje bombi sa osiromašenim uranijumom je zločin protiv čovečanstva, koji ne može više da bude sakriven iza zida tišine i ne sme da ostane nekažnjen", ocenjuje danas u redakcijskom uvodniku vodeći lisabonski dnevnik "Diario de notisijas", pozivajući ministra odbrane Žulija Kaštra Kaldasa da se posveti tom problemu. 

"Smrt vojnika koji su, pod evropskom zastavom, ispunili zadatak na Kosovu, veoma je težak slučaj koji zaslužuje da bude ozbiljno razmatran i izuzetno detaljno ispitan", navodi se u uvodniku iz pera pomoćnika direktora lista Antonija Ribeire Fereire. 

U tekstu se podseća da "na stotine porodica vojnika u Portugaliji, Španiji, Belgiji, Italiji, Francuskoj i još nekim zemljama, žele da budu obaveštene o zdravlju mladića u stroju". 

Ozračenje pripadnika mirovnih snaga na Kosovu, započeta opsežna istraga u više evropskih zemalja i potvrde da su bombarderi NATO-a, prilikom bombardovanja Jugoslavije, koristili municiju sa osiromašenim uranijumom, izazvali su poslednjih dana zapažena reagovanja na Iberijskom poluostrvu. 

Šefovi generalštabova i ministri odbrane Portugalije i Španije su ovih dana na nišanu poslanika svojih parlamenata, jer su porodice vojnika koji su bili na kontaminiranom području, kao i svih onih koji se i dan-danas nalaze u opasnim zonama, zakucali na vrata vojnih resora i zatražili detaljna objašnjenja. 

"Portugalski predsednik Žorži Sampajo zatražio je od vlade premijera Gutereša da smeni šefa generalštaba oružanih snaga, generala Martinša Bareta i predložio da mu se oduzme čin generala", piše danas dnevnik "Publiko", koji slučaju bombi sa osiromašenim uranijumom i tragičnim posledicama radijacije na vojnike u više evropskih zemalja posvećuje tri stranice. 

Španski vodeći dnevnici "El pais" i "Mundo", takođe opširno pišu o "sumnjama da je smrt više vojnika prouzrokovala radijacija iz bombi sa osiromašenim uranijumom koje su avioni NATO-a upotrebili prilikom bombardovanja Jugoslavije". Pomenuti listovi, pored oštrih kritika, zahtevaju da se "hitno sprovede istraga i precizna merenja radijacije u svim vojnim bolnicama, da se utvrdi stepen štetnosti po organizam pripadnika mirovnih snaga". 

Jedino španski "El pais", međutim, kroz izveštaje dopisnika iz Jugoslavije, postavlja jedno drugo ozbiljno pitanje - ako je situacija tako alarmantna za vojnike koji su bili u misiji na Kosmetu, šta je sa stanovništvom područja pogođenog "kišom radijacije". 


SEVERNOATLANTSKI SAVEZ O OBOLJENJU VOJNIKA SFOR-a I KFOR-a 

NATO: Posledice osiromašenog uranijuma opasne po zdravlje 

NATO nije naučna ustanova, rekao izvor u sedištu alijanse 

Brisel, 3. januara (SENSE) 

Odgovarajući na pitanje o štetnim posledicama za zdravlje onih koji su došli u dodir s osiromašenim uranijumom, koji se koristio kao municija u ratu na Kosovu i u Bosni, izvor u NATO rekao je za SENSE: 

"Primili smo k znanju da je javnost zemalja članica zainteresovana da se rasvetle okolnosti oboljenja nekih vojnika koji su služili u sastavu SFOR-a i KFOR-a, a koje mediji nekih zemalja članica povezuju s upotrebom osiromašenog uranijuma u sukobu na Kosovu. 

Za sada, službeni zahtev za više informacija uputila je Italija i NATO će učiniti sve da ispita slučaj. Želimo ipak da naglasimo da NATO nije naučna ustanova, nego vojni savez. Mi se, ipak, koristimo istraživanjima nezavisnih naučnih institucija koje su ispitivale osiromašeni uranijum i koje su nam dale zeleno svetlo za njegovu upotrebu. Osiromašeni uranijum opasan je kao i svaki teški metal, ali je manje opasan, kako nam je rečeno iz nezavisnih institucija, od uranijuma ili olova. 

Municija s osiromašenim uranijumom upotrebljavana je zato jer jedino ona može probiti neke tipove oklopnih vozila. 

Na pitanje SENSE o posledicama za civile koji su bili u blizini mesta gde se koristila municija s osiromašenim uranijumom, portparol NATO-a rekao je: "Naša su saznanja da opasnost za zdravlje postoji ako se osiromašeni uranijum, kao i bilo koji drugi teški metal, unosi u organizam, ako se proguta, ili ako direktno dođe u dodir s otvorenom ranom. Prema rezultatima studije ’Kosovski sukob i njegove posledice za životnu sredinu’, koju je objavio program za ekologiju UN u oktobru 1999, druge posledice osiromašenog uranijuma, po zdravlje i okolinu, nisu tako velike". 

I. Sabalić


FINSKI I TURSKI "MIROVNJACI" 

Lekarsko ispitivanje 

Helsinki, Ankara, 3. januara (AP) 

Finski i turski vojnici, koji su u sastavu međunarodnih mirovnih snaga boravili na Kosmetu, podvrgnuti su podrobnom lekarskom ispitivanju da bi se utvrdilo da li su ozračeni američkom municijom sa osiromašenim uranijumom koja je korišćena u vreme NATO agresije na Jugoslaviju 1999. godine. 

Oko 1.000 finskih mirovnjaka je bilo raspoređeno na Kosmetu, ali uglavnom na područjima gde takvo oružje nije korišćeno, saopštio je portparol Ministarstva odbrane Finske Osmo Kolehmajnen. 

Do sada su lekari, u okviru plana Ministarstva odbrane da se pregledaju svi vojnici, ispitali 200 uzoraka urina, ali nijedan test nije pokazao tragove bilo koje vrste toksičnosti. 

Turska je takođe počela preglede svih svojih vojnika koji su boravili na Kosmetu, ali rezultati tih ispitivanja još uvek nisu poznati.